Archiwum
sobota, 11 lutego 2017
Gdzie te czasy, gdy nic tak nie plamiło honoru jak atrament?

 Stałam się obiektem hejtu. Na SMSową na szczęście tylko, skalę. Kobieta z naszego działu, którą szefowa na początku stycznia, po długich boleściach, wywaliła z roboty, stwierdziła wczoraj, ni z gruszki, ni z pietruszki, że należy mnie poinformować o tym, jak nędzną jestem kreaturą. Zrobiła to za pomocą kilkunastu SMSów, wysyłanych mi w przeciągu popołudnia. Pierwszy z nich mnie, nie ukrywam, dotknął, bo nie tylko nie uważam, żebym ponosiła jakąkolwiek odpowiedzialność za niepowodzenie zawodowe mojej byłej koleżanki, a wręcz przeciwnie, gdy jeszcze u nas pracowała, starałam się, w miarę możliwości, łagodzić napięcia i, namawiając otoczenie na cierpliwość, wierzyłam, że wszystko jakoś się ułoży. Po przeczytaniu tego SMSa najpierw opanowałam nagły skok ciśnienia, a potem, powtarzając sobie: zen-kurwa-zen - odpisałam uprzejmie mojej byłej koleżance, że przykro mi czytać tę wiadomość, bo ja życzę jej dobrze.

To, co nastąpiło później, zdecydowałam się już ignorować. Wnosząc z coraz bardziej obraźliwej treści kolejnych SMSów, taktyka puszczania jej wypowiedzi mimo uszu, jeszcze bardziej czarującą tę osóbkę po czterdziestce, rozsierdziła. Gdy po dwóch z górą godzinach wylewania na mnie elektronicznej żółci, przyczepiła się do tego, że nie odpowiedziałam jej na bożonarodzeniowego SMS-a, czyli że jako Europejka nie umiem się zachować, uznałam sprawę za wartą chichotu z jednej, a heroicznej obrony Starego Kontynentu, z drugiej strony, i przesłałam jej lakoniczne spóźnione życzenia wesołych świąt od całej Europy, okraszone uśmiechniętym emotikonem. Jak można było przewidzieć, w odpowiedzi dowiedziałam się, że jestem kanalią. Na tym SMSy się skończyły, bo pewnie musiała dać dziecku jeść, albo jej facet wrócił z pracy i trzeba było poudawać osobę zrównoważoną psychicznie. Ja zadbałam zaś o to, żeby po owej cennej wymianie myśli, już więcej telefonicznej korespondencji od niej nie dostawać, blokując jej numer telefonu w swojej komórce.


Tyle co do faktów. Ponieważ jednak wszystko jest ostatnio polityczne, mój złośliwy komentarz też taki będzie:

No i jak Hameryka ma wrócić do dawnej świetności, gdy włoscy imigranci w trzecim pokoleniu (moja szefowa), za pozwoleniem indyjskich imigrantów w drugim pokoleniu (dyrektor całej fabryki), trzymają w pracy (będącej filią niemieckiego przedsiębiorstwa) niewychowaną Europejkę, a miłą blond Hamerykankę wyrzucają na bruk??? A przecież ta Hamerykanka nawet nie jest - no albo do tej pory w każdym razie nie była - wyborczynią trampka!

21:35, haneczka14 , Ludzie
Link Komentarze (1) »
niedziela, 29 stycznia 2017
Nowe czasy

Tydzień temu odwieźliśmy kumpla na lotnisko. Leciał do Chin, żeby spędzić ze swoją żoną Chiński Nowy Rok. On jest Hamerykaninem, ona Chinką przebywającą ostatnio w swojej ojczyźnie z nieradosnych powodów rodzinnych. Kumpel pojechał tam teoretycznie na dwa tygodnie. Pakując walizkę zastanawiał się, jakie książki ze sobą zabrać. Jeśli bowiem jego powrót miałby się nieszczęśliwie, np. z powodu wywołanego nieodpowiedzialnymi wpisami na twitterze, konfliktu dyplomatycznego między wschodzącym, a zdaje się, że zachodzącym mocarstwem, przedłużyć, to jakie książki da się czytać wielokrotnie, nieprzerwanie czerpiąc z nich przyjemność? Kumpel nie opanował bowiem chińskiego w mowie ani piśmie, a istnieją uzasadnione podejrzenia, że zamówienie w ichnim internecie pozycji angielskojęzycznych mogłoby być przedsięwzięciem dość skomplikowanym. Zwłaszcza w razie kryzysu dyplomatycznego.

Ostatecznie zabrał ze sobą jakieś wiersze i Boską Komedię, Dantego. Cóż poradzę, że znam tylko ten jeden, pewnie najsłynniejszy z niej cytat "Lasciate ogni speranca, voi ch'entrate"...

niedziela, 22 stycznia 2017
Wszechmocny przypadek

Przypadek, ślepy traf, a może następujące po sobie w logicznym ciągu niezauważone zdarzenia, prowadzące do szczęśliwego, lub mniej, końca?

Czy wiedzą Państwo co to jest escape room? Wygląda na to, że nie ma polskiego tłumaczenia, w każdym razie nie znalazłam go na polskich stronach internetowych. W skrócie - zabawa w uwolnienie się z zamkniętego pomieszczenia, poprzez rozwiązanie w określonym czasie, przeważnie około godziny, kolejnych zagadek. Rozwiązanie jednej wskazuje na kolejną, a rozwiązanie tej ostatniej, albo suma kilku końcowych rozwiązań daje kod będący kluczem do wydostania się z umownie zamkniętego pomieszczenia.

Na tegorocznym wyjeździe integracyjno-szkoleniowym mojej fabryki trzynaście identycznych escape rooms wymyślonych i urządzonych własnym sumptem, było gwoździem programu części rozrywkowej. Ponad sto osób podzielonych zostało na trzynaście grupek, grupki zaprowadzono do zapełnionych pochowanymi zagadkami pokojów hotelowych i zaczęto mierzyć czas. Zabawa była przednia, ale największy, a w każdym razie najdłużej trwający ubaw miały jednak organizatorki całej imprezy, do których to elitarnego grona dane mi było należeć. Praca nad wymyślaniem naszej wersji, przygotowywaniem i testowaniem zabawy trwała od listopada. W przeddzień imprezy należało porozkładać trzynaście kompletów zagadek w owych trzynastu pokojach w identyczny sposób. Chodziło o to, żeby każda grupa miała jednakowe szanse na ich znalezienie i rozwiązanie.

Po pochowaniu pudełek z zagadkami w pokojach zrobiłyśmy jeszcze ostatni przelot w celu sprawdzenia, czy wszystko jest odpowiednio zaaranżowanie. Hamerykańskie pokoje hotelowe wyposażone są zwykle w Biblię, leżącą w jakiejś szufladzie. Nie inaczej było i tym razem. Rozkładając pudełka z zagadkami położyłam pudełko numer sześć do szuflady obok Biblii i oczywiście nie mogłam się powstrzymać od głupiego żartu (dla niewtajemniczonych - są wierzenia, w których szóstka jest cyfrą diabła). Jakież było nasze zdziwienie, gdy podczas tego ostatniego, sprawdzającego przejścia przez pokoje, stwierdziłyśmy brak szóstego pudełka obok Biblii w ostatnim pokoju. Szukałyśmy wszędzie. Jak kamień w wodę. Rozstąp się ziemio. Nie ma. Byłam zła na siebie za robienie debilnych dowcipów na temat sił wyższych, które oto postanowiły w trybie ekspresowym dać mi dowód swojego istnienia.

No cóż - diabeł, nie diabeł, trzeba po prostu zrobić dodatkowe pudełko do ostatniego pokoju. Tutaj okazało się jednak, że sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Jednym z zadań było rozwiązanie krzyżówki za pomocą rozłożonych w trzech różnych schowkach kawałków scrabble. Jednym ze schowków z literkami było właśnie pudełko numer sześć. Twórczyni tej konkretnej zagadki nie pamięta co prawda, które litery włożyła do tego właśnie pudełka, ale nie powinno to być większym problemem - otworzymy pozostałe dwa pudełka w ostatnim pokoju i zobaczymy, których liter nam brakuje.

-Eeeeeee.... nie całkiem...  - zaczęła się plątać autorka zagadki - zupełnie zapomniałam wam o tym powiedzieć, ale nie powkładałam identycznych kompletów liter do pudełek oznaczonych tymi samymi numerkami... Robiłam komplety z myślą o całych pokojach i rozkładałam literki dowolnie pomiędzy  trzy pudełka przeznaczone do danego pokoju. Każdy taki set opisany był jeszcze dodatkowym numerkiem informującym, że trzeba je umieścić w jednym i tym samym pokoju... Jeśli nie, to rozwiązanie krzyżówki nie będzie możliwe... 

Pora była wieczorowa, my zmęczone całym dniem podróży i przygotowań, głodne i marzące o odpoczynku.

- Taaaaak. To znaczy, że zanim pójdziemy na kolację, musimy pozbierać po trzy pudełka z literakami ze schowków w trzynastu pokojach, a następnie porozkładać je tam od nowa, tym razem zwracając uwagę na to, żeby tworzyły komplety. - Rozwiały się nasze plany wcześniejszej kolacji.

- Jak to jednak dobrze, że znikło nam to ostatnie pudełko numer sześć! Inaczej nigdy nie zorientowałybyśmy się, że literki pochowane w poszczególnych pokojach nie tworzą rozwiązania! Lepiej nie myśleć, co by było, gdyby ponad sto ambitnych osób zorientowało się, że nie mają szans na rozwiązanie zagadek, bo ich twórczynie to osły! Oślice. Ludzie wściekli, a wielotygodniowe przygotowania do wspaniałej zabawy szlag trafił! Na całe szczęście zniknęło to pudełko, na całe szczęście!

Ostatecznie zabawa okazała się wielkim sukcesem - wszyscy świetnie się bawili, a najlepiej organizatorki. Fajnie jest bowiem szukać wskazówek i rozwiązywać zagadki, ale jeszcze fajniej obserwować ludzi, którzy usiłują znaleźć złośliwie pochowane przez nas w najbardziej niemożliwych miejsca przedmioty, z których tylko część zawiera ważne informacje, a potem głowią się nad rozwiązaniem najprzeróżniejszych, wykombinowanch przez nas, zadań.

A ostatniego pudełka numer sześć nigdy nie było - nasza koleżanka, zmęczona i załatwiająca pięć rzeczy na raz, nawet nie zauważyła, że podzieliła scrabble przeznaczone do ostatniego pokoju nie między trzy, a jedynie dwa pudełka.

01:06, haneczka14 , Ludzie
Link Komentarze (2) »
wtorek, 03 stycznia 2017
Nie sądźmy po pozorach

Znajoma para gejów jest ze sobą już od wielu, wielu lat. W niektórych stanach Ameryki Północnej osoby tej samej płci mogą zawierać małżeństwo, w innych nie jest to możliwe. Ten, w którym mieszkamy, nie przewiduje takiej możliwości. Nasi znajomy, faceci nie pierwszej już młodości, ceniący sobie sformalizowanie związku, wzięli już kilka, jeśli nie kilkanaście razy ślub, podróżując w tym celu do innych stanów oraz za granicę. Ich przyjaciel, również gej, komentując to zamiłowanie do zbierania świadectw ślubu mówi, że w ich wypadku to jest droga bez powrotu, bo jakby się tak przypadkiem chcieli rozwieść, to nie mają szans - w ogóle nie wiadomo, gdzie powinni się o ten rozwód starać.

Ostatnio byli w Kanadzie. Krótko po ceremonii zaślubin znaleźli się w windzie, w towarzystwie kilku dżentelmenów w kaskach i roboczych ubraniach - najwyraźniej pracowników pobliskiej budowy. Jeden z nowożeńców, upojony szczęściem, dzieląc się na oślep swoją radością z całym światem, wykrzyknął natychmiast po zamknięciu się drzwi: właśnieśmy się pobrali!!! - mrożąc tym samym krew w żyłach swojego męża, który tylko upewnił się w przekonaniu, że teraz to już na pewno w tej windzie nachytają*. Jednak ku jego wielkiemu zdziwieniu, brygada robotnicza co prawda natychmiast rzuciła się w ich kierunku, ale nie w celu zrobienia z nich papki, tylko uściskania i złożenia życzeń.

Da się? Da się!

* Wyrażenie gwarowe. Nachytoć - zostać pobitym.

00:11, haneczka14 , Ludzie
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 25 grudnia 2016
Mój wybór

Mogę wybrać, czy pogrążę się w zwątpieniu i stracę nadzieję na to, że uda nam się kiedykolwiek powrócić do normalności, czy też, mimo że codziennie docierają do mnie złe wiadomości, zachowam wiarę w stawianie oporu walcowi, od ponad roku spychającemu w przepastny dół to, co jest mi bliskie.

Mogę zdecydować, czy pozwolę, by paląca złość na ludzi ogarniętych żądzą niszczenia i znieważania, przerodziła się w oślepiającą nienawiść do inaczej myślących, czy też zachowam chłodną głowę i absurdalne zarzuty oraz obrzydliwe ataki ad personam odpierać będę rzeczowymi argumentami.

Zamiast zgorzknieć, poddać się rezygnacji i zatruwającej wszystko nienawiści, mogę nie tracić przekonania, że człowiek to istota wyposażona w rozum i sumienie, które u większości prędzej czy później dochodzą do głosu.

Spotykać się z przyjaciółmi, uśmiechać, tańczyć, ćwiczyć jogę, chodzić na spacery, jeść, pić i grać w karty. A w ramach bardziej zdecydowanego czynienia dobra, regularnie wspomagać organizacje pozarządowe*. Być przyzwoitą/ym. Czego sobie i Państwu życzę.

 

* Kilka dla przykładu jest zalinkowanych na tym blogu.

wtorek, 13 grudnia 2016
poniedziałek, 05 grudnia 2016
"...przez Grudnie, Marce, Czerwce, Sierpnie..."

Za Wielką Wodą, więc tylko duchem, ale jakże upartym, będę z Wami:

http://koduj24.pl/odezwa-do-wszystkich-polakow/

czwartek, 10 listopada 2016
Listopad, dla Polaków (i nie tylko) niebiezpieczna pora

Kilka dni temu, jadąc z pracy do domu zatrzymałam się na światłach i opadła mnie pewność, że w tych wyborach wygra Zaczeska. Posmutniałam, usiłowałam przez resztę dni do wyborów podtrzymać w sobie nadzieję, że jednak rozsądek zwycięży, ale cały czas miałam wrażenie, że się oszukuję i że to byłoby zbyt piękne. Po Polsce w 2015 i Brexicie trudno mi już widać oczekiwać pozytywnych wyników wyborów. No i kiedy dzisiaj rano obudziłam się o piątej, bo śnił mi się jakiś horror, w którym musiałam uciekać z Florydy, a potem nagle z Berlina, a tak w ogóle, to byłam jednocześnie dwoma osobami i obie musiałyśmy uciekać. No więc jak się obudziłam i spojrzałam na wiadomości, to co prawda zemdliło mnie, ale nie mogę powiedzieć, żebym była zaskoczona.

Zaskoczonych jest natomiast sporo republikanów wokół mnie. Jasne, że to ci bardziej otwarci, których kandydat ich partii nie zainspirował na tyle, żeby udali się do punktów wyborczych. Jeden gość, słysząc wyniki nie poszedł do pracy, drugi chce urządzić w domu popijawę w stylu zalewania robala z udziałem głównie demokratów, trzecia koleżanka jeszcze po południu była w szoku...

A w Mojego, spokojnego, ugodowego, przyłóż do rany, Niemca, wstąpił duch rewolucji: nie można się poddawać! Tutaj na pewno też będą demonstracje! (Mój, nolens volens, od roku jest na bieżąco z wydarzeniami w Polsce.) My też będziemy protestować! Nie można siedzieć z założonymi rękami! Bezczynnością nic się nie zmieni!

Ja to jednak mało go znam...

wtorek, 01 listopada 2016
Strach ma wielkie oczy

- Mój teść jest bardzo prawicowym konswerwatystą, z całym należnym bagażem uprzedzeń. Możecie sobie wyobrazić, że zajęło sporo czasu, zanim się do mnie przekonał - opowiada zamieszkały od dwudziestu lat w Hameryce i ożeniony z białą Hamerykanką Tunezyjczyk. - W końcu jednak udało nam się ułożyć dobre stosunki rodzinne. Teraz chętnie tu przyjeżdża. Czasem przycina nam drzewa i krzewy, bo to takie męskie zajęcie, wymagające siły i determinacji! No, a piła łańcuchowa też wzbudza przecież należny respekt - śmieje się nasz rozmówca. - Nic więc dziwnego, że gdy nominowano Trumpa na kandydata partii republikańskiej, wierny jej wyborca wpadł w zachwyt. Zachwyt ten trwał nieprzerwanie do momentu, kiedy Trump ogłosił, że chce deportować ze Stanów wszystkich Muzułmanów. W teścia jakby piorun strzelił: "Takiego durnia nominowali, takiego skończonego idiotę! Mój zięć jest Muzułmaninem, znam go od wielu lat, traktuje moją córkę jak księżniczkę, a ten skurwiel go tu z kraju będzie wyrzucał! No niedoczekanie!!!"

Nie ma to jak poznanie.

niedziela, 09 października 2016
Pracuje, a nie ma jej w biurze

Z samolotu widać Wielki Kanion, potem jeszcze trochę lotu nad górzystą, przypominającą powierzchnię księżyca pustynią i schodzimy do lądowania w Las Vegas. Byłam tam już kilka razy, wiem więc, czego się spodziewać.  Na bagaż poczekamy sobie dłuższą chwilę (w Hameryce są lotniska, które szczycą się tym, że twoja walizka dociera na taśmę przed tobą, oraz takie, na których można zjeść obiad, zanim pakunki przyjadą). Mijamy ludzi siedzących przy pulsujących kolorami automatach do gry. Tyle na temat dobrej rady mojej cioci w Polsce – ona leci do Las Vegas??? Powiedz jej, żeby przypadkiem do kasyna nie weszła! Otóż do Las Vegas nie można przylecieć i nie wejść do kasyna, bo kasynem jest lotnisko. Co nie znaczy, że trzeba na nim grać.

Walizki dojechały, idziemy na postój taksówek. Postój nie jest tu najlepszym słowem, albowiem nikt tam nie stoi – ani taksówki, podjeżdżające, zabierające pasażerów i natychmiast ruszające, ani pasażerowie. Kolejka jest długości trudnej do określenia, bo, dobrze zorganizowanym hamerykańskim zwyczajem, dzięki wyznaczającym miejsce do stania taśmom, jest sześcio- czy siedmiokrotnie wyzawijana, ale jakby ją rozprostować, to z 500 metrów murowane. Sztuka polega na tym, że ludzki ten wąż nie stoi, tylko idzie- przesuwamy się całkiem szybko, momenty, zatrzymania nie wystarczają mi na znalezienie w torbie, gdzie, do cholery, upchałam kopertę z gotówką na napiwki.

Droga do hotelu nie jest daleka, wystarczy jednakże na zarejestrowanie kilku elementów krajobrazu. Oto billboard, standardowych rozmiarów, taki, jakie stawiane są przy autostradach. Tyle, że ten postawiono w czyimś piaszczystym ogródku. Nie reklama jest też jego treścią. Umieszczono na nim zdjęcie psa, zdaje się że york shire teriera, oraz napis głoszący, w wolnym tłumaczeniu: "Nigdy nie zapomnimy radosnych chwil, jakie było nam dane z tobą dzielić, nasz skarbie!" Zamiast nagrobka znaczy się, albo też klepsydry.

Zostawiamy bagaże w hotelu i udajemy się na teren targów. Nasze stoisko już wykończone, sprawdzamy tylko, czy wszystko działa jak powinno i udajemy się na spóźniony obiad. Od jutra zaczynają się targi, czyli pobudka, toaleta, garnitur i cały dzień na nogach. Wieczorem na kolację do jakiegoś miłego miejsca – Las Vegas, poza wieloma wadami, ma tę zaletę, że restauracji i pubów ci tutaj dostatek. Trzeba tylko uważać, żeby nie przeholować z alkoholem w miłym towarzystwie, bo nazajutrz - pobudka, toaleta, garnitur i cały dzień na nogach. Po takim tygodniu deszczowy weekend spędzony w domu jawi się jak wizja ziemi obiecanej.

01:56, haneczka14 , Rzeczy
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 33