Archiwum
czwartek, 26 września 2013
W Kraju Tym

Bardzo pięknie było w Polsce. Na Babią (Górę) Mojego wywlekłam, a pogoda była fatalna, mgła i wiatr a potem deszcz. Nic żeśmy nie widzieli i musiał mi uwierzyć na słowo, że Kraków, Tatry i pół Słowacji można z Diablaka zobaczyć.

Beskid śląski okazał się łaskawszy, na Skrzycznem świeciło piękne słońce i ładnie prawie wszystko było widać. I pies bernardyn machał ogonem przy schronisku na szczycie.

Nawet do Warszawy na dwa dni pojechałam stare i nowe kąty pooglądać. Poszliśmy do spożywczego na Powiślu i powalił mnie realny socjalizm obsługi. A najgorsze było to, że obsługa miała tylko nieco ponad dwadzieścia lat i w ogóle żadnego socjalizmu pamiętać chyba specjalnie nie mogła. A podejście do klienta pozostało. Podobnie sprowadzające na ziemię doświadczenie mieliśmy w kawiarni Kultura przy kinie Kultura. Bo tam teraz knajpę (na górze restauracja, na dole kawiarnia) zrobili. Posiedzieliśmy chyba z 15 minut, kilka osób z obsługi niemalże się o moje krzesło przewróciło, ale nikt nie podszedł, żeby podać kartę. Nie było też żadnej widocznej tabliczki, że w kawiarni tej obowiązuje samoobsługa. W dawnych czasach pewnie bym wstała i się dopytała, ale jak teraz mieszkam w tej Hameryce, to w głowie mi się poprzewracało i wychodzę z założenia, że płacę i wymagam, a jak nie chcą się o moją kasę postarać, to nic nie dostaną. Wyszliśmy więc bez słowa i poszli gdzie indziej (na Bednarską w ramach podróży sentymentalnej, tam, gdzie naleśnikarnia kiedyś była) i zostali obsłużeni grzecznie i miło. 

Pogoda w tej Warszawie niestety była fatalna. Jak wróciliśmy do Krakowa, to jakby na drugą stronę Karpat  – wieczorem wśród nagrzanych słończem murów w ogródku restauracyjnym można było siedzieć i ludzi na Corso oglądać!

A propos oglądania ludzi – Polacy mają taki błysk w oczach, którego trudno się doszukać u mieszkańców Hameryki. Nie jest to wyraz twarzy, ale coś w spojrzeniu. Jakiś taki spryt, czujność może, no - błysk jednym słowem. Trudno to wytłumaczyć i też, jak widać, dopiero po stu latach pobytu za Oceanem się to zauważa.


Tagi: Polska
03:20, haneczka14 , Ludzie
Link Komentarze (2) »