Archiwum
niedziela, 18 czerwca 2006
Przechodnie Różnych Krajów w Akcji

Tak sobie ostatnio rozmawialiśmy o różnicach między kulturami (różnicach znikomych, bo wszystkich w obrębie podobno tej samej, judeochrzescijańkiej, hihihi:-)))) Zeszło nam na różne reagowanie przechodniów, a własciwie na to, jak różne zachowania wywołują różne reakcje w różnych krajach.

W Niemczech na ten przykład można oberwać parasolką od przechadzających się starszych pań, gdy jedzie się rowerem po ścieżce nie oznaczonej jako ścieżka rowerowa. Można też być pewnym, że gdy zaparkuje się samochód niezgodnie z przepisami, wiadomość o tym szybko dotrze do odpowiednich organów porządkowych.

W Hameryce zaś to nie osoby łamiące przepisy wszelkich maści wydają się być na cenzurowanym. Tutaj na cenzurowanym są... matki małych dzieci. Moja europejska koleżanka, mama małej dziewczynki, opowiadała o swojej drodze po ulicach Wielkiego Amerykańskiego Miasta z córeczką w wózku. Mała jadła banana. Już go właśnie domamlała do reszty, w łapce pozostała skórka. Zanim mama zdążyła dotoczyć wózek do najbliższego kosza na śmieci, już ktoś zdążył jej zwrócić uwagę: dziecko skończyło jeść, trzeba wyrzucić skórkę! Mojej porywczej koleżance na takie dictum nasunęła się tylko jedna odpowiedź...

Innym razem, było to zimową porą, pod wiatr, który jak to zwykle zimową porą w Wielkim Amerykańskim Mieście niesłychanie był porywczy, nos małej odpowiednio zaś czerwony - wracały z przedszkola. Po drodze kilka osób zwróciło uwagę: małej jest zimno, oj, zaraz się przeziębi, ma zupełnie czerwony nosek... Chyba nie tylko mojej porywczej koleżance nasunęłaby się jedna konkretna odpowiedź...

Takie komentarze można pewnie usłyszeć w każdym kraju. Charakterystyczna dla Hameryki jest nie tyle ich treść, ale nasilenie. No i to, że jako osoba dorosła, możesz na ulicy Wielkiego Hamerykańskiego Miasta robić wszystko (np. mieszkać) i nikt nawet na ciebie nie spojrzy. Spróbuj jednak dopuścić się jakiegokolwiek niedopatrzenia (które czasem jest niedopatrzeniem w bardzo subiektywnym ujęciu) wobec pięciolatki, a do akcji wkroczą miliony!

20:02, haneczka14 , Ludzie
Link Komentarze (5) »