Archiwum
sobota, 30 kwietnia 2011
Państwo federacyjne
W poprzednim wpisie wspomniałam o różnicach w uregulowaniach prawnych między poszczególnymi stanami. Federacyjny ten fenomen obserwowałam po raz pierwszy z bliska gdy mieszkałam, jak sama nazwa wskazuje, w Republice Federalnej Niemiec. Hameryka przebija jednak naszych zachodnich sąsiadów w niezależności i, co za tym idzie, w różnicach między stanami. Oprócz wspomnianej tu edukacji, od ręki wymienić mogę co następuje:

Przepisy dotyczące ruchu drogowego i pojazdów. 
Np. skręt w prawo na czerwonym świetle. W niektórych stanach istnieje coś takiego, jak domyślna zielona strzałka (nazwa moja) - jeżeli tylko nic nie jedzie, a piesi daleko, skręcić w prawo na czerwonym świetle można bez zatrzymywania się. Wyjątkiem jest tu sytuacja, gdy widzimy tablicę, na której widnieje napis: NO TURN ON RED (zakaz skrętu na czerwonym świetle). Wtedy trzeba stać i czekać na zielone. W innych stanach zawsze trzeba czekać na zielone. W jeszcze innych najpierw trzeba się całkowicie zatrzymać, a potem można skręcić na czerwonym świetle. 
Tablice rejestracyjne. Są stany, w których samochód musi mieć tablicę rejestracyjną z przodu i z tyłu, jak w Europie. W innych tablice umieszczane są tylko z tyłu wozu. Z przodu jest się anonimowym:-)
Inspekcja pojazdów. W jednych stanach coroczna inspekcja jest obowiązkowa i ubezpieczenie jest obowiązkowe. W innych panuje dowolność w tym zakresie.
Wygląd prawa jazdy. Wielkości karty kredytowej i ze zdjęciem, imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia etc, ale kolor i layout są już różne. Acha, jak się człowiek przeprowadza z jednego stanu do drugiego, to musi też wymienić prawo jazdy.

Sprzedaż alkoholu. 
Są stany, w których alkohol można kupić w zwykłym sklepie spożywczym. Są stany, w których sprzedawany jest on tylko w sklepach alkoholowych, których godziny otwarcia są dość ściśle regulowana (np. tylko do określonej godziny i zamknięte w niedziele - dzień Pański!!!) Są stany, w których kupienie alkoholu może nie być rzeczą prostą (Bible Belt - niezwykle chrześcijańskie południe, które nasuwa skojarzenia z krajami islamu).

Broń palna.
Są stany, w których nie ma żadnych restrykcji. Broń można tam sprzedawać osobom poniżej 18 lat. (Często są to stany, w których niezwykle trudno kupić alkohol...) Są stany, w których trzeba mieć na nią coś w rodzaju licencji. Wymagania znowu się różnią. Są stany, w których nie wolno wchodzić z bronią do określonych miejsc (np. szkół). Są stany, w których takie obostrzenie nie występuje...

Podatki.
Do wyboru do koloru.

Prawo rodzinne.
Osoby homoseksualne mogą zawierać małżeństwa tylko w nielicznych stanach. 
Istnieją ogromne różnice w wysokości przyznawanych alimentów w zależności od tego, w którym stanie nastąpił rozwód. 

Prawo pracy.
Są stany, w których pracownik jest odrobinę bardziej chroniony, niż w innych. Z europejskiego punktu widzenia są to jednakże różnice niewielkie. Dla Hamerykanów mogą być znaczne.

Ochrona środowiska.
Patrz podatki. 
16:25, haneczka14 , Ludzie
Link Komentarze (2) »
wtorek, 19 kwietnia 2011
Chcieć to móc
W Hameryce każdy stan ma swoje uregulowania dotyczące wymagań stawianych nauczycielom w szkołach publicznych. W jednym są to studia kierunkowe z przygotowaniem pedagogoicznym, a w sąsiednim może to być... no, właśnie - co?
Do Centrum (Językowego) przyszła na intensywny kurs indywidualnej nauki francuskiego pani. Zaczyna od poziomu dla początkujących. Gdy zapytałam ją, czy uczy się języka w określonym celu, odparła. że jak najbardziej, potrzebny jej będzie do pracy. Za trzy tygodnie bowiem obejmuje posadę nauczycielki tego języka w szkole. Będzie uczyć 17-latków. 
Ponieważ jestem już w tym Kraju Nieograniczonych Możliwości od jakiejś chwili, nie padłam od razu trupem, tylko zachowując zimną krew z twarzą pokerzystki upewniłam się:
- Ale doświadczenie w nauczaniu jako takim już pani ma?
- Nie - padła rozbrajająca odpowiedź - nigdy w życiu nie przeprowadziłam ani jednej lekcji!

Chcieć to móc! 
Czy też raczej: 
Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera!
A jakie są skutki, to gdzieniegdzie widać...
00:51, haneczka14
Link Komentarze (1) »