Archiwum
środa, 23 grudnia 2009
... Wszystkich Krajów - Łączcie się!

To, że mam wiele wspólnego z Moją Ukraińską Koleżanką Nadią tłumaczyć można zarówno wspomnieniem zimnego tchnienia Imperium, jak i względną geograficzną bliskością. mam tu na myśli m.in. tradycje cesarsko-królewskie. Ostatnio miałam jednakże okazję przekonać się o łączącej narody sile oddziaływania bloku sowieckiego.

Byłam mianowicie na imprezie przedświątecznej nieformalnej grupy ludzi, którzy, najprościej mówiąc, mają coś wspólnego z Niemcami. Impreza była dość duża, na 70 może osób i oprócz znajomych spotkać tam można było dużo nieznajomych, w celu uczynienia z nich znajomych. Doglądając procesu grzania wina uderzyłam w gadkę z gościem o wyraźnie azjatyckich rysach. Mówił dobrze po angielsku i świetnie po niemiecku. Na pytanie, skąd jest odpowiedział, że z... Mongolii. Zanim przyjechał tutaj, mieszkał 10 lat w Niemczech, tam też skończył studia.

W miarę produkcji grzańca robiło się nam coraz weselej. Porównywaliśmy doświadczenia niemieckie - ja znam zachodnią część Niemiec, podczas gdy on mieszkał w Lipsku. Opowiadał trochę o "Ostalgii" - nostalgii mieszkańców byłego NRD za nieistniejącym państwem. W tym kontekście naskrobał coś na serwetce i podał mi z szelmowskim uśmiechem. Napis był cyrylicą, ale po niemiecku. Głosił: "Jeśli możesz to przeczytać, to nie jesteś głupim Wessie" (Wessie - mieszkaniec Niemiec Zachodnich). Mój kolega mówił, że w Lipsku można kupić koszulki z takim napisem.

Gdy z czubów już się dobrze kurzyło, wesoła rozmowa zeszła na temat doświadczeń z życia w bloku sowieckim. Wtedy też zapytałam, czy może zna wspaniały serial "Czterej pancerni i pies". Oczywiście!!! Wymienił mi wszystkie imiona, oraz barwnie opowiedział o tym, jakim był fanem Szarika. Brzuch mnie bolał od śmiechu i tylko przysłuchujący się tej prowadzonej w jego ojczystej mowie Mój niczego nie rozumiał.

A ironią losu jest to, że to dzięki Imperium mamy z moim mongolskim znajomym tyle wspólnego, ale dowiedzieć się o tym mogliśmy tylko dlatego, że wyzionęło ono ducha.

15:54, haneczka14 , Ludzie
Link Dodaj komentarz »